Serie: Geen zicht op Israël - inleiding
Door Karel van der Plas -
8 januari 2026
Israël is altijd een heet hangijzer geweest binnen de kerk. Hoewel spreken over Israël ná 7 oktober 2023 nog lastiger is geworden, hebben we als christenen het onderwerp altijd al willen negeren. Israël… wat moet je ermee? ‘Veel te gespannen voor nu en Bijbels gezien iets van vroeger.’ Of liggen de dingen anders?
Al vanaf de eerste eeuwen heeft de kerk moeite gehad met Israël. Jezus is de kern van ons geloof, de spil waar alles omdraait, en het Joodse volk heeft Hem niet erkend en zelfs verworpen. Hoe kunnen zij dan nog langer volk van God zijn? Nee, zei de kerk, de rol van Israël is uitgespeeld. De kerk is het nieuwe volk van God, het ‘ware Israël’. De rol van het fysieke Joodse volk, het land Israël en ook de stad Jeruzalem waren uitgespeeld.
Hoe lees je ‘Israël’?
Hoewel de kerk al snel deze richting insloeg, de Bijbel bleef onveranderd. En dat Woord sprak geregeld over Israël. Hoe moesten we dit alles dan nu lezen? Daar formuleerden de kerkvaders verschillende antwoorden op. De bekendste: waar je Israël leest, moet je de kerk lezen – de kerk is tenslotte het ‘ware Israël’. Maar dit vervangingsdenken – kerk als het ‘ware Israël’ in plaats van het etnische Israël – is niet de enige manier die in de kerkgeschiedenis opduikt. De christelijke theologie heeft ook andere manieren en modellen geformuleerd om Israël uit het bootje te gooien. En daar gaan we induiken!
“
Nee, zei de kerk, de rol van Israël is uitgespeeld. De kerk is het nieuwe volk van God, het ‘ware Israël’.
7 modellen
In deze artikelenserie wil ik 7 modellen langsgaan die in de loop van de eeuwen ontstaan zijn in de christelijke theologie. Telkens hebben de modellen hetzelfde doel: Israël mag geen rol spelen in ons geloof – en als dat het wel doet, dan hooguit als waarschuwing of als donkere tegenhanger voor de kerk. De modellen die we langsgaan zijn:
- Vervangings-model
- Contrast-model
- Evolutie-model
- Religie-model
- Typologie-model
- Vervullings-model
- Onderdrukker-model
Nog een laatste inleidende opmerking: modellen maken complexe informatie helder. Maar de keerzijde is dat je daarmee tekortdoet aan de werkelijkheid. De scheidslijnen die ik trek zijn hulpmiddelen, geen vaststaande grenzen. In de praktijk van ons geloof en theologie blijken de modellen door elkaar heen te lopen. Daarom is deze opdeling ook anders te maken tot meer of minder modellen. Meer dan naar volledigheid is gestreefd naar opheldering.
Meer in deze reeks
Geen zicht op Israël
Bijbel
30 april 2026
Serie: Wél zicht op Israël - het marionetmodel verklaard
Als afsluiting van de serie ‘Geen zicht op Israël’ nog één extra pe...
Geen zicht op Israël
Bijbel
16 april 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het onderdrukkermodel verklaard
We zijn aangekomen bij het laatste model van de serie Geen zicht op...
Geen zicht op Israël
Bijbel
8 april 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het vervullingsmodel verklaard
In deze overdenking het zesde model van onze serie ‘Geen zicht op I...
Geen zicht op Israël
Bijbel
19 maart 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het typologiemodel verklaard
Typologiemodel – dat is de naam van ons vijfde model uit de serie ‘...
Geen zicht op Israël
Bijbel
5 maart 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het religiemodel verklaard
Nummer 4 in onze reeks ‘Geen zicht op Israël’: het religiemodel. Di...
Geen zicht op Israël
Bijbel
19 februari 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het evolutiemodel verklaard
We zijn aangekomen bij ons derde model uit de serie ‘Geen zicht op ...
Geen zicht op Israël
Bijbel
5 februari 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het contrastmodel verklaard
In deze overdenking het tweede model van onze serie ‘Geen zicht op ...
Meer weten over de verschillende manieren waarop Israël uit de Bijbel wordt gehaald? Bekijk dan ook deze twee video's.
Aanbevolen artikelen
Geen zicht op Israël
Bijbel
30 april 2026
Serie: Wél zicht op Israël - het marionetmodel verklaard
Als afsluiting van de serie ‘Geen zicht op Israël’ nog één extra pe...
Geen zicht op Israël
Bijbel
16 april 2026
Serie: Geen zicht op Israël - het onderdrukkermodel verklaard
We zijn aangekomen bij het laatste model van de serie Geen zicht op...