Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Israël in oorlog

Actueel

Terug naar overzicht

Israël staat goedgekeurde handelaren uit Gaza toe goederen te importeren

Door JNS - 

5 augustus 2025

Markt Gaza

Palestijnen lopen op de markt in Gaza-stad, op 21 juli 2025. | Foto: Ali Hassan/Flash90

Israël zal handelaren uit Gaza toestaan goederen de Gazastrook binnen te brengen als onderdeel van een proefprogramma dat tot doel heeft de hoeveelheid hulp die via de particuliere sector binnenkomt geleidelijk te verhogen, zo heeft het Israëlische ministerie van Defensie dinsdag bekendgemaakt.

“Na het kabinetsbesluit om de omvang van de humanitaire hulp uit te breiden, is een mechanisme goedgekeurd voor de geleidelijke en gecontroleerde hervatting van de invoer van goederen via de particuliere sector”, aldus de coördinator voor overheidsactiviteiten in de gebieden (COGAT) van het ministerie.

De humanitaire maatregel “is bedoeld om de hoeveelheid hulp die de Gazastrook binnenkomt te vergroten en tegelijkertijd de afhankelijkheid van hulp via de VN en internationale organisaties te verminderen”, aldus de afdeling van het ministerie van Defensie.

Proefprogramma

Het proefprogramma houdt in dat een beperkt aantal Palestijnse handelaren, gescreend door Israëlische veiligheidsdiensten, basisvoedingsmiddelen mag invoeren, waaronder groenten en fruit, babyvoeding en hygiëneproducten.

Alle zendingen zullen “grondig worden geïnspecteerd”, aldus COGAT, en de betaling voor de geïmporteerde goederen zal uitsluitend plaatsvinden via bankoverschrijving, onder een controle- en toezichtmechanisme dat moet voorkomen dat Hamas profiteert van Israëls nieuwe proefprogramma.

“In samenwerking met veiligheidsdiensten zullen we blijven toezien op de invoer van hulpgoederen in Gaza en alle mogelijke maatregelen nemen om te voorkomen dat Hamas betrokken raakt bij het binnenbrengen en verdelen van de hulp”, aldus COGAT.

Humanitaire hulp ()

Palestijnen dragen humanitaire hulpgoederen in Rafah, in het zuiden van de Gazastrook, op 31 juli 2025. | Foto: Abed Rahim Khatib/Flash90

Verschillende humanitaire maatregelen

Het Israëlische leger heeft op 27 juli verschillende humanitaire maatregelen aangekondigd om “de valse bewering van opzettelijke uithongering” in de kustenclave te weerleggen, waaronder “tactische pauzes” in de oorlog tegen Hamas.

Het leger benadrukte dat “de gevechtsoperaties niet zijn gestaakt” in de hele Gazastrook, maar dat er tussen 10.00 en 20.00 uur een pauze in de militaire activiteiten zou worden ingelast in Al-Mawasi, Deir al-Balah en Gaza-stad.

Er zijn humanitaire corridors ingesteld om de bewegingsvrijheid van VN-konvooien die voedsel en medicijnen naar de Gazanen brengen, te waarborgen. De veilige hulproutes blijven permanent open tussen 06.00 en 23.00 uur.

Het Israëlische leger voegde eraan toe dat het bereid was om de omvang van zijn humanitaire hulp “indien nodig” uit te breiden. De afgelopen week is meer dan 23.000 ton hulpgoederen het gebied binnengekomen, nadat 1.200 vrachtwagens met succes waren opgehaald door de VN en internationale organisaties.

De aankondiging van COGAT kwam slechts enkele uren nadat in de Hebreeuwse media op grote schaal werd gemeld dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had ingestemd met een volledige militaire bezetting van Gaza om Hamas te verslaan.

De goedkeuring van de premier kwam enkele dagen nadat Hamas een propagandavideo had vrijgegeven waarin de 24-jarige gijzelaar Evyatar David in een tunnel te zien was, uitgemergeld en kennelijk bezig zijn eigen graf te graven.

Dit volgt ook op maandenlange onderhandelingen tussen Israël en Hamas over een hernieuwd staakt-het-vuren, dat door de terreurgroep werd afgewezen, en op toenemende internationale druk om een einde te maken aan de oorlog in Gaza, te midden van berichten over "massale hongersnood".


Anonieme auteur man

De auteur

JNS

Doneren
Abonneren
Agenda