Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Israël in oorlog

Terug naar overzicht

Israëlische troepen hebben meer dan 75 procent van de Gazastrook in handen

Door Joshua Marks (JNS)  - 

21 augustus 2025

Israëlische tank

Een Israëlische tank aan de Israëlische grens met de Gazastrook, 18 mei 2025. | Foto: Chaim Goldberg/Flash90

Het Israëlische leger heeft meer dan driekwart van de Gazastrook in handen en heeft sinds het hervatten van de grondoperaties zo'n vijf maanden geleden 2000 terroristen gedood, zo heeft het leger woensdag bekendgemaakt.

Andere resultaten sinds 18 maart zijn onder meer aanvallen op 10.000 terroristische doelen, het ontmantelen van de infrastructuur, wapenopslagplaatsen en ondergrondse netwerken van Hamas, en het instellen van de corridors Morag en Magen Oz, waarbij de eerste corridor de brigades van Hamas in Rafah en Khan Younis van elkaar scheidt en de tweede de brigade van Khan Younis in oostelijke en westelijke delen splitst.

Honderden gevechtsvliegtuigen en andere vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht, evenals Israëlische zeestrijdkrachten, zijn betrokken geweest bij aanvallen op doelen van Hamas, waaronder hoge commandanten en terroristen die hebben deelgenomen aan de invasie van Zuid-Israël op 7 oktober 2023, waarmee de oorlog begon.

De belangrijkste aanval was volgens het leger de militaire operatie van 13 mei in het gebied Khan Younis in het zuiden van Gaza, waarbij Mohammed Sinwar, het hoofd van de “militaire vleugel” van de terroristische organisatie, Mohammad Sabaneh, de commandant van de Rafah-brigade van Hamas, en Mahdi Quara, de commandant van het Zuid-Khan Younis-bataljon van Hamas, werden uitgeschakeld.

Vijf legerdivisies die gelijktijdig in de kustenclave opereren, hebben volgens het leger terreurtunnels ontmanteld, terroristische cellen uitgeschakeld en Hamas-bolwerken boven en onder de grond geneutraliseerd.

Volgens het leger heeft de uitgebreide territoriale controle die tijdens “Operatie Gideons Strijdwagens” onder het Zuidelijk Commando is verkregen, de druk op Hamas opgevoerd, waardoor er meer mogelijkheden zijn ontstaan om de resterende capaciteiten van de terreurorganisatie aan te vallen en de commandostructuur te ondermijnen, en de basis te leggen voor de volgende fasen van de operatie.

Militaire troepen zijn op 27 oktober 2023 voor het eerst Gaza binnengevallen, twintig dagen na het door Hamas geleide bloedbad in het zuiden van Israël op 7 oktober.

Voorbereidingen aanval Gaza-stad

De Israëlische minister van Defensie, Israel Katz, heeft woensdag toestemming gegeven voor de mobilisatie van 60.000 reservisten en de verlenging van de dienstplicht voor nog eens 20.000 reservisten, na goedkeuring van een plan van het leger om Gaza-stad te veroveren. De reservisten worden gemobiliseerd om actieve militairen in andere sectoren in het hele land te vervangen, zodat deze vrij zijn voor het offensief tegen een van de laatste bolwerken van Hamas in de Gazastrook, dat begin september van start zou kunnen gaan.

In een verklaring die woensdag werd gepubliceerd, zei het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu: “Voorafgaand aan de goedkeuring van de plannen voor de operatie in Gaza-stad heeft premier Netanyahu opdracht gegeven om de tijdschema's voor het veroveren van de laatste bolwerken van de terroristen en voor de nederlaag van Hamas te verkorten. De premier spreekt zijn grote waardering uit voor de gemobiliseerde reservisten en hun families, evenals voor alle soldaten. Samen zullen we zegevieren."

Legerwoordvoerder brigadegeneraal Effie Defrin zei woensdag tijdens een persconferentie dat er al voorbereidende acties aan de rand van Gaza-stad waren ondernomen, onder meer in de wijken Zeitoun en Jabalia.

Defrin benadrukte dat troepen de afgelopen dagen een tunnel met wapens in Gaza-stad hadden ontdekt en dat er de komende dagen meer soldaten aan de operatie zouden deelnemen.

Humanitaire voorzorgsmaatregelen

Hij gaf ook details over de humanitaire inspanningen om de burgerbevolking van Gaza te beschermen, met uitbreiding van het humanitaire gebied in het zuiden van Gaza onder leiding van COGAT, in afwachting van een verwachte toestroom van niet-strijders.

“Er zullen extra hulpverstrekkingscentra worden opgezet. Deze aanpak zal de afhankelijkheid van de bevolking van Hamas doorbreken”, zei Defrin, verwijzend naar de distributie van humanitaire hulp.

Voordat troepen Gaza-stad binnenkomen, zullen ongeveer 800.000 tot 1 miljoen inwoners via een humanitaire route naar het zuiden worden geëvacueerd, naar het al-Mawasi-gebied in Rafah. Er zullen twee extra veldziekenhuizen en vier extra hulpverstrekkingscentra van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) worden opgezet, waarmee het totale aantal GHF-hulpverleningslocaties op acht komt, aldus het Israëlische Channel 12 News. De Amerikaanse ambassadeur in Israël, Mike Huckabee, zei onlangs dat het plan is om het aantal GHF-locaties uit te breiden tot 16.

Aanslag op Israëlische troepen

De woordvoerder gaf ook een update over een ernstig incident eerder op woensdag in het zuiden van Khan Younis, waarbij troepen van de Kfir-brigade een terroristische aanslag op een brigade-post hebben verijdeld.

Meer dan vijftien terroristen kwamen uit een tunnelschacht en openden het vuur op troepen, onder meer met raketgranaten. Israëlische troepen doodden negen van de terroristen en verwondden verscheidene anderen. Bij hetzelfde incident slaagden terroristen erin een gebouw binnen te dringen waar troepen waren gestationeerd. De terroristen werden uitgeschakeld. Het leger onderzoekt hoe de terroristen het gebouw zijn binnengedrongen en zal daaruit de nodige lessen trekken, aldus Defrin.

Eén soldaat raakte ernstig gewond bij de gevechten, aldus de woordvoerder.

Sinds het begin van de oorlog zijn in totaal 898 soldaten omgekomen op alle fronten.

Defrin benadrukte ook dat Hamas in bijna twee jaar oorlog is veranderd van een militaire terroristische organisatie in “een gehavende en gekneusde guerrillabeweging” en dat de capaciteiten van de terreurgroep tijdens de operatie in Gaza-stad verder zullen worden aangetast.

“We zullen de schade aan Hamas in Gaza-stad, een bolwerk van gouvernementele en militaire terreur voor de terroristische organisatie, verder vergroten”, aldus Defrin. “We zullen de schade aan de terreurinfrastructuur boven en onder de grond verder vergroten en de afhankelijkheid van de bevolking van Hamas doorbreken.”


De auteur

Joshua Marks (JNS)

Joshua Marks is verslaggever voor de Jewish News Syndicate (JNS). 

Doneren
Abonneren
Agenda