Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Israël in oorlog

Actueel

Terug naar overzicht

Witte Huis: Witkoff naar Doha om onderhandelingen over Gaza voort te zetten

Door JNS - 

8 juli 2025

Steve Witkoff (3)

Steve Witkoff bezoekt het Gijzelaarsplein in Tel Aviv, 30 januari 2025. | Foto: Yonatan Sindel/Flash90

De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, Steve Witkoff, zal “later deze week” naar Doha, Qatar, reizen om deel te nemen aan de lopende onderhandelingen over een staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas, zo heeft het Witte Huis maandagmiddag bevestigd.

De Amerikaanse president Donald Trump richt zich momenteel op het verkrijgen van instemming van Hamas met het door Qatar bemiddelde voorstel dat Israël al heeft goedgekeurd, zei Karoline Leavitt, persvoorlichter van het Witte Huis, tegen journalisten.

“Uit respect voor deze onderhandelingen wil ik geen commentaar geven op de details van de regeling, maar er is een aanvaardbaar en passend staakt-het-vuren voorgelegd aan Hamas”, aldus Leavitt.

Witkoff “is van plan later deze week naar Doha te reizen, waar hij deze besprekingen zal voortzetten”, verklaarde de woordvoerster van het Witte Huis.

“De Qatari's en de Egyptenaren zijn ongelooflijk behulpzame partners geweest bij het bemiddelen in deze onderhandelingen en besprekingen om vrede in deze regio te brengen en een einde te maken aan dit conflict”, voegde zij eraan toe.

Hebreeuwse media meldden dat Witkoff mogelijk al dinsdag zou vertrekken.

Witkoff zei maandagavond tegen de pers, voorafgaand aan een werkdiner met Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu: “We hebben een kans om eindelijk een vredesakkoord te sluiten, mijnheer de premier, zoals we hebben besproken, en ik heb goede hoop dat dit snel zal gebeuren.”

Karoline Leavitt

Woordvoerster Karoline Leavitt tijdens een persconferentie voorafgaand aan de ontmoeting tussen Trump en Netanyahu. | Foto: Arie Leib Abrams/Flash90

Oproep tot voortzetting oorlog

De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich, een belangrijk lid van de rechtse coalitie van Netanyahu, zei echter dat de Joodse staat “geen andere keuze” had dan te blijven vechten.

“Degenen die uit pijn en kortzichtigheid oproepen tot overgave aan de vijand en tot stopzetting van de gevechten voordat deze vernietigd is, zullen, God verhoede, veel groter bloedvergieten veroorzaken in de onvermijdelijke toekomstige conflictrondes die zeker snel zullen komen”, twitterde Smotrich dinsdag.

De Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, riep de premier op om "onmiddellijk de delegatie terug te roepen die naar Doha is gegaan om te onderhandelen met de moordenaars van Hamas.“

”Er is geen reden om te onderhandelen met degenen die onze strijders vermoorden – ze moeten tot stof worden vermalen, uitgehongerd worden en geen lucht krijgen via humanitaire hulp die hen van zuurstof voorziet“, twitterde Ben-Gvir.

De Israëlische minister van Diaspora-aangelegenheden en Bestrijding van Antisemitisme, Amichai Chikli, drong er bij Netanyahu ook op aan om Hamas ‘resoluut’ te verslaan, ”met een klinkende overwinning, zonder het verder uitstel te geven om zich te herstellen en te reorganiseren".

Oproep tot beëindiging oorlog

Ondertussen verklaarde de Israëlische oppositieleider Yair Lapid (Yesh Atid-partij): “In het belang van de strijders, in het belang van hun families, in het belang van de gijzelaars, in het belang van de staat Israël: deze oorlog moet worden beëindigd.”

Volgens Israel Hayom oefent de Verenigde Staten druk uit op Qatar om “resultaten te boeken” bij de inspanningen om een akkoord te bereiken over de vrijlating van de gijzelaars. Een bron die bekend is met de zaak vertelde het medium dat vanuit het perspectief van het Witte Huis, nu Israël positief heeft gereageerd op het laatste voorstel voor een wapenstilstand, het nu de verantwoordelijkheid van Qatar is om ervoor te zorgen dat de terroristische groepering ook akkoord gaat.

De onderhandelaars van Israël hebben Netanyahu maandag laten weten dat de sfeer in Doha positief blijft, en een lid van de delegatie van de premier heeft berichten dat de onderhandelingen zijn vastgelopen, ontkend en gezegd dat er een goede kans is dat er tijdens het huidige bezoek van Netanyahu aan de VS een akkoord wordt bereikt.

Een Palestijnse bron vertelde AFP dat de indirecte onderhandelingen dinsdag zouden worden voortgezet en “gericht waren op de mechanismen voor de uitvoering, met name de clausules met betrekking tot terugtrekking en humanitaire [hulp]”.

Vorige week zei Trump dat “we dicht bij een akkoord over Gaza zijn” en voegde hij eraan toe: “Ik denk dat er een goede kans is dat we deze week een akkoord met Hamas bereiken. We hebben veel gijzelaars vrijgekregen, maar wat de resterende gijzelaars betreft, zullen er nogal wat vrijkomen.”

Vijftig gijzelaars worden nog steeds vastgehouden in Gaza, waaronder ten minste twintig die vermoedelijk nog in leven zijn, 640 dagen nadat ze werden ontvoerd tijdens het door Hamas geleide grensoverschrijdende bloedbad in zuidelijke Israëlische gemeenschappen op 7 oktober 2023.


Anonieme auteur man

De auteur

JNS

Doneren
Abonneren
Agenda