Syrische president zegt dat de veiligheidsbesprekingen met Israël binnenkort tot een akkoord kunnen leiden
Door JNS -
18 september 2025
De Syrische president Ahmed al-Sharaa zei woensdag dat de lopende veiligheidsonderhandelingen met Israël binnenkort tot een formeel akkoord kunnen leiden.
Tijdens een briefing voorafgaand aan zijn reis naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York zei de Syrische leider dat de gesprekken “in de komende dagen” tot resultaten zouden kunnen leiden, aldus Reuters.
Hij voegde eraan toe dat het veiligheidspact een “noodzaak” was voor regionale stabiliteit, waarbij hij specificeerde dat elke overeenkomst het Syrische luchtruim moet respecteren, de territoriale integriteit van het land moet handhaven en door de Verenigde Naties moet worden gecontroleerd.
Onderhandelingen
De Israëlische minister van Strategische Zaken, Ron Dermer, had woensdag in Londen een ontmoeting met de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Asaad al-Shaibani, en de Amerikaanse ambassadeur in Turkije en speciaal gezant voor Syrië, Tom Barrack, om de veiligheidsregelingen voor een derde ronde van door de VS bemiddelde onderhandelingen te bespreken, aldus Axios.
Tijdens de vijf uur durende besprekingen in de Britse hoofdstad werd vooruitgang geboekt in de richting van een akkoord, meldde de Amerikaanse nieuwssite, onder verwijzing naar een bron die bekend is met de onderhandelingen. Volgens het bericht heeft de Syrische kant haar reactie gegeven op het Israëlische voorstel voor een veiligheidsakkoord tussen Jeruzalem en Damascus.
Reuters meldde dinsdag dat Washington druk uitoefende op Syrië om tot een akkoord te komen voordat wereldleiders volgende week in New York bijeenkomen voor het algemene debat van de 80e zitting van de Algemene Vergadering van de VN. Al-Sharaa ontkende woensdag echter dat Washington druk uitoefende op Syrië en zei dat het de rol van bemiddelaar speelde.
Strategische locaties
Syrië wil op zijn beurt een einde maken aan de Israëlische aanvallen en wil dat de Israëlische troepen zich terugtrekken uit Syrisch grondgebied. Jeruzalem nam na de val van het regime van Assad in december 2024 strategische locaties over, waaronder de berg Hermon, en uit openbare verklaringen blijkt dat het leger van plan is op deze posten te blijven om de veiligheid te handhaven.
Al-Sharaa erkende dat Israël op deze strategische locaties wil blijven en zei dat Damascus een overeenkomst wil die vergelijkbaar is met de overeenkomst inzake de terugtrekking van troepen uit 1974, die een einde maakte aan de Jom Kippoeroorlog en een gedemilitariseerde zone tussen de twee landen instelde.
Met betrekking tot de toekomst van de Israëlische Golanhoogten, die door de Amerikaanse president Donald Trump tijdens zijn eerste ambtstermijn officieel als soeverein Israëlisch grondgebied werd erkend, zei al-Sharaa dat het te vroeg was om hierover te discussiëren, omdat het een “grote kwestie” was. Jeruzalem blijft onvermurwbaar tegen het opgeven van de controle over de Golanhoogten.
Geweld tegen druzen
Al-Sharaa zei ook dat Damascus en Jeruzalem slechts “vier of vijf dagen” verwijderd waren van een akkoord over een veiligheidsregeling, maar dat een uitbarsting van geweld in de zuidelijke provincie Sweida dat had gedwarsboomd. Volgens rapporten van mensenrechtenorganisaties en lokale druzenactivisten escaleerden de gewapende conflicten in juli tussen de met het regime verbonden strijdkrachten, druzenmilities en soennitische bedoeïenenstammen tot wijdverbreid geweld tegen burgers. Israël kwam militair tussenbeide om de druzenminderheid te beschermen en is van plan verdere hulp te bieden aan de druzen.
“Verzoening begint met een enkele stap. In Suwayda geeft deze kaart niet alleen een proces van genezing weer, maar ook een pad dat toekomstige generaties Syriërs kunnen bewandelen terwijl ze een natie opbouwen met gelijke rechten en gedeelde verplichtingen voor iedereen”, schreef Barrack woensdag op X, waarbij hij een verklaring van dinsdag van het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken retweette over een recente bijeenkomst met Syrië en de Verenigde Staten, waarbij een gezamenlijke routekaart werd voortgezet om de crisis in de provincie Sweida op te lossen.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio repostte vervolgens op donderdag de X-post van Barrack en schreef dat Trumps “visie van vrede door kracht ons beleid in het Midden-Oosten blijft sturen. Het is bemoedigend om vooruitgang te zien in de routekaart voor Suwayda, die gericht is op het bevorderen van verantwoordingsplicht, verzoening, gerechtigheid voor slachtoffers van wreedheden en minderheidsrechten in Syrië.”
.@POTUS’s vision of peace through strength continues to guide our policy in the Middle East. Encouraged to see progress on the Suwayda roadmap, which seeks to advance accountability, reconciliation, justice for victims of atrocities, and minority rights in Syria. https://t.co/mdpOad1cTl
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) September 17, 2025