Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Dr. Cohen, slachtoffer van de ramp in Miami

Door Yoel Schukkmann - 

13 augustus 2021

from rabbi davis

Door dit metalen plaatje kon men het slachtoffer identificeren als dr. Cohen.

Tijdens mijn voorbereidingen voor mijn inmiddels geannuleerde reis naar Miami sprak ik met iemand die mij vertelde over een man die deel uitmaakte van dezelfde synagoge. Deze man was dr. Brad Cohen. Het op een na laatste Joodse slachtoffer van de instorting van het Surfside-flatgebouw.

Identificeringsproblemen

De overblijfselen van dr. Cohen werden eigenlijk al twaalf dagen voor zijn begrafenis gevonden, maar men had moeite met het identificeren van zijn overblijfselen. Een schakel die bijdroeg aan de uiteindelijke identificatie van dr. Cohen was een metalen plaatje dat naast het lichaam werd gevonden met de woorden: “From: Rabbi A.D. Davis, Children’s Town, Jerusalem, Israel”. De reddingswerkers in Miami besloten om contact op te nemen met de ‘Rabbi Davis’ van het metalen plaatje. Ze vroegen daarom reddingsdiensten in Israël voor hulp, die op hun beurt contact opnamen met de directeur van Children's Town, rabbijn Aharon Dovid Davis.

Children's Town

Kirjat HaJeled, of Children’s Town, is een instituut in Jeruzalem dat zorgt voor door tragedie getroffen kinderen en kinderen uit gebroken gezinnen. Het werd opgericht als gevolg van de oorlogen in Israël, waardoor veel kinderen dakloos werden. Om deze kinderen te beschermen tegen ouderlijke en geestelijke verwaarlozing, biedt Children’s Town hen een warm en veilig religieus-Joods thuis. Vandaag de dag zorgen ze voor meer dan 3100 kinderen in de kinderdagverblijven, meisjesschool en ongeveer 100 kinderen die in liefdevolle ‘family units’ wonen.

Toen men met rabbijn Davis sprak en hem over het metalen plaatje vertelden, identificeerde hij de eigenaar onmiddellijk als dr. Brad Cohen. Rabbijn Davis zei dat het plaatje samen kwam met een geschenk dat hij 13 jaar geleden aan dr. Cohen gaf.

Om deze kinderen te beschermen tegen ouderlijke en geestelijke verwaarlozing, biedt Children’s Town hen een warm en veilig religieus-Joods thuis.

Dertien jaar geleden organiseerden dr. Cohen, toen 38 jaar oud, en zijn vrouw Soraya één van hun vele inzamelingsacties voor Children’s Town. Tijdens dit evenement besloten de Cohens om twee kinderen voor een jaar lang volledig financieel te ondersteunen. Als waardering voor hun vrijgevigheid gaf rabbijn Davis de Cohens een geschenk met het gegraveerde metalen plaatje eraan.

Elisheva Cohen

Het trieste overlijden van dr. Cohen werd echter al eerder nationaal bekend. Zijn dochter, Elisheva, werd al genoemd door Charles Burkett, de burgemeester van Surfside. Tijdens een persconferentie sprak hij over zijn ontmoeting met haar. Hij was ontroerd toen hij haar de zondagavond na de instorting alleen bij het puin aantrof, 'een Joods gebed lezend', en zei dat de ontmoeting hem het hardst trof en zijn hart brak. Burkett was zo onder de indruk van Elisheva’s geloof en vertrouwen in G-d dat hij haar aan president Biden had voorgesteld toen hij een rouwbezoek bracht aan Surfside.

De profeet Jesaja zei: “Leer goed te doen, wijdt u aan gerechtigheid; Help de benadeelde. Handhaaf de rechten van de wees” (Jesaja 1:17). We kunnen G-ds wegen niet begrijpen, maar misschien zouden we kunnen zeggen dat omdat dr. Cohen deze woorden vervulde door het ondersteunen van de weeskinderen en Children's Town, het in zijn verdienste was dat hij dertien jaar later uiteindelijk een Joodse begrafenis kon krijgen. Misschien was het in de verdienste van het geloof van zijn dochter, of misschien wel allebei? Wij zullen het nooit weten. Maar, hoe triest het ook is, we kunnen zeer zeker wel veel leren van deze voorbeelden.

Moge we in de toekomst alleen maar goed nieuws horen!

Ontwerp zonder titel

De auteur

Yoel Schukkmann

Yoel Schukkmann groeide op in Nederland, waar hij chassidisch werd, wat wij zouden noemen 'ultra-orthodox' Joods. Hij verhuisde daarom in zijn tienerjaren naar Israël om in een jesjiewa te leren....

Doneren
Abonneren
Agenda