Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

De eerste zonnestralen

Door Koen Carlier - 

8 mei 2026

Oekraïne

Met een grote glimlach worden de voedselpakketten uitgedeeld. | Foto: CvI

Na opnieuw een lange en heftige oorlogswinter, waarin velen in de overlevingsstand moesten leven, is het begin mei eindelijk wat warmer geworden. De eerste zonnestralen deden ons ontzettend goed. Misschien is dit wel een van de weinige positieve berichten die we momenteel over Oekraïne kunnen delen.

De afgelopen maanden mochten we op veel plaatsen in het noorden, oosten en zuiden van het land voedselpakketten uitdelen. Deze pakketten worden met zorg ingepakt en met een grote glimlach uitgedeeld. Het is immers een zegen om te mogen ontvangen, maar ook om te mogen geven. We zien droevige gezichten veranderen in blijdschap wanneer mensen de voedselpakketten in ontvangst nemen. Het is alsof op dat moment even de zon doorbreekt.

De oorlog treft iedereen

Op de een of andere manier wordt iedereen door de oorlog geraakt. Een van hen is Tanya, een van onze vrijwilligsters. Onlangs kreeg zij het verdrietige bericht dat haar enige zoon vermist was geraakt aan het front. Dat kan betekenen dat hij gevangen is genomen en naar Rusland is afgevoerd, ergens gewond is achtergelaten, of is omgekomen zonder dat zijn lichaam is gevonden.

Waar Tanya al voor vreesde, is helaas werkelijkheid geworden: haar zoon is omgekomen. Zijn lichaam zal binnenkort worden overgebracht voor de begrafenis.

Onze gedachten zijn ook bij Alexander uit Tsjernihiv. Zijn zoon is al twee jaar vermist in de omgeving van Bachmoet in Oost-Oekraïne. Wanneer je zulke verhalen hoort, voel je je machteloos. Vaak kun je alleen stil zijn, luisteren en bidden tot de Heere om deze mensen te troosten. De woorden uit Jesaja 40:1 “Troost, troost Mijn volk” krijgen daardoor een heel bijzondere betekenis.

Bekijk deze foto's van het uitdelen van de voedselpakketten. Let op! Tekst gaat verder onder de fotoslider.

Foto's: CvI

Veel schade

De grote stad Odessa aan de Zwarte Zee wordt regelmatig getroffen door drones en raketten. Eind maart sloegen opnieuw enkele drones in, vlak bij de grote synagoge in het centrum van de stad. Gelukkig gebeurde dit ’s nachts, maar de materiële schade was enorm.

Ook in Odessa delen we regelmatig voedselpakketten uit met onze vrachtwagen, vooral aan arme Joodse ouderen, interne vluchtelingen en alleenstaanden die het zonder extra hulp niet redden. Je moet er niet aan denken dat tientallen drones overdag zouden inslaan terwijl honderden mensen in de rij staan voor voedselpakketten.

Op donderdag 23 april brachten we een verrassingsbezoek aan de Joodse school in Odessa. We gingen bijna elke klas langs. Aan de oudere kinderen stelden we de vraag: “Wat is jouw droom?” Velen vertelden dat zij hopen later in Israël of ergens anders in het buitenland te kunnen studeren. Een jonge jongen zong bovendien een prachtig Hebreeuws lied voor ons.

Diezelfde nacht werden we wakker geschud door enorme explosies. Tientallen drones sloegen in vlak bij de Joodse school. Een bejaard echtpaar kwam daarbij om het leven en opnieuw was de materiële schade enorm. We zijn vooral dankbaar dat de aanval niet overdag plaatsvond. Kun je dat positief nieuws noemen? Ik moet het antwoord daarop schuldig blijven.

Schade Oekraïne

Schade aan de Joodse school in Odessa. | Foto: CvI

Schade Oekraïne

Schade aan de Joodse school in Odessa. | Foto: CvI

Aanvallen

Eind april stuurde rabbijn Erentreu uit Zaporizja mij een bericht met goed nieuws én een verzoek. Het goede nieuws was dat er minder aanvallen met drones en raketten plaatsvonden op deze grote industriestad, op ongeveer 25 kilometer van het front. Het verzoek was of wij zeshonderd voedselbonnen konden sturen voor de minstbedeelden van zijn gemeenschap. Aan dat verzoek hebben we graag gehoor gegeven.

Helaas bleek de afname van de aanvallen maar van korte duur. Enkele dagen later werd de stad opnieuw zwaar getroffen door aanvallen, met vele tientallen gewonden en doden tot gevolg.

Zonnestralen

Ondertussen is de lente begonnen. De dagen worden langer en de nachten korter. Gelukkig zijn er ook lichtpuntjes - kleine zonnestralen in moeilijke tijden. Er zijn minder stroomonderbrekingen, er is stromend water, er kan nog getankt worden en de duizenden gaten in het wegdek, ontstaan door de winter, worden inmiddels gerepareerd.

Daarnaast kunnen we nog steeds bestellingen plaatsen bij de groothandel. Volgende week hopen we opnieuw een levering van ruim 13.000 kilo op te halen. Er is nog internet. Regelmatig ontvangen we bemoedigende berichten uit Nederland en België. En we mogen in vrijheid de Bijbel lezen.

Juist deze lichtpuntjes geven ons nieuwe kracht om door te gaan met ons werk. De komende maanden hopen we opnieuw duizenden voedselpakketten uit te delen, met een glimlach op ons gezicht.

Tegelijkertijd houden we ons hart vast voor wat er de komende dagen kan gebeuren, vooral in verband met 9 mei, de dag waarop in Rusland de overwinning van de Sovjet-Unie op nazi-Duitsland wordt herdacht. Rond deze datum nemen de spanningen en de angst voor nieuwe aanvallen vaak toe.

Maar het allerbelangrijkste blijft dat we dit dankbare werk, ook onder moeilijke oorlogsomstandigheden, onder Zijn zegen mogen blijven doen.

Wilt u ook bijdragen aan ons werk in Oekraïne en zo duizenden mensen nieuwe hoop en moed geven? Uw bijdrage maakt een groot verschil. Eén voedselpakket kost 15 euro. Doneer eenvoudig via de knop onderaan deze pagina of maak uw gift over naar:

Nederland:
NL38 ABNA 0529 310 252
t.n.v. Christenen voor Israël te Nijkerk
o.v.v. Voedselpakketten Oekraïne

België:
BE91 000 165 450 876
t.n.v. Christenen voor Israël
o.v.v. Voedselpakketten Oekraïne

Voedselpakketten voor Oekraïne in oorlogstijd

Koen Carlier

De auteur

Koen Carlier

Koen Carlier is als alijaveldwerker van Christenen voor Israël werkzaam in Oekraïne. Samen met een toegewijd team en vele vrijwilligers helpt hij Joden in samenwerking met het Joods Agentschap op...

Doneren
Abonneren
Agenda