Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Joodse wereld

Israël in oorlog

Terug naar overzicht

Laat onze broeders thuiskomen – Dag 613

Door Rabbijn mr. drs. R. Evers - 

10 juni 2025

Gijzelaar posters

Foto's van mensen die op 7 oktober 2023 door Hamasterroristen werden gegijzeld. | Foto: Yonatan Sindel/Flash90

Vandaag is het dag 613. 613 dagen sinds de ontvoering van onze broeders en zusters, vaders en moeders, zonen en dochters uit hun huizen op 7 oktober 2023. Dag 613 van hun gevangenschap in Gaza. Het getal 613 raakt een diepe snaar in de ziel van het Joodse volk. Het is geen willekeurig getal.

613 geboden en verboden

613 is het aantal geboden en verboden in de Thora. 613 wegen om verbinding te maken met G’d, met onze geschiedenis, met ons geweten. 613 manieren om mens te zijn, om heilig te leven in een vaak onheilige wereld.

En vandaag, op dag 613 van deze nachtmerrie, staat dat getal als een roep uit de hemel. Een roep om niet te vergeten. Om niet te wennen aan de stilte. Aan de afwezigheid. Aan de kille cijfers in de krant en de verslagen gezichten op foto's. Achter elk gezicht schuilt een verhaal, een leven dat op pauze is gezet, een familie die nog steeds elke nacht wakker schrikt. Zolang zij daar zijn, zijn wij niet vrij.

Sta niet stil bij het bloed van je naaste

De Thora zegt: "Lo ta’amod al dam re’echa" – Sta niet stil bij het bloed van je broeder (Leviticus 19:16). Wij mogen niet zwijgen. Niet passief toekijken hoe hun lot langzaam vervaagt in de achtergrondruis van het wereldnieuws. 613 is voor ons niet alleen een symbool van gebod, maar ook van verbondenheid. Van verantwoordelijkheid. Elk gebod roept: "Jij doet ertoe. Jouw daden hebben betekenis. Jij kunt verschil maken."

Laat iedereen van ons, samen met anderen, vandaag op dag 613, een gebod op zich nemen. Het hoeft geen grote daad te zijn. Een daad van vriendelijkheid, een moment van studie, een bewuste handeling van eerlijkheid, een gebed met hart en ziel. Doe het met een gedachte aan de gijzelaars. Aan hun lijden. Aan hun hoop. Laat het een vonk zijn in de duisternis. Een teken dat zij niet vergeten zijn.

Bidden

Laten we ook bidden. Dawwenen (Jiddisch woord voor bidden) met heel ons hart. Niet alleen voor de fysieke bevrijding van de gijzelaars, maar ook voor hun genezing. Voor hun herstel. Voor kracht voor hun families. Voor gerechtigheid. En voor vrede.

613 geboden zijn ons gegeven, niet als last, maar als licht. Laten we dat licht gebruiken om het duister van haat, geweld en wanhoop te doorbreken. Laten we ons verenigen in gebed, in actie, in hoop. Laat dag 613 niet zomaar voorbijgaan. Laat het een keerpunt zijn. Een oproep tot genade, tot herinnering, tot actie.

Moge de verdienste van onze goede daden als een liefelijk reukoffer opstijgen voor de Hemel. En moge G’d spoedig onze broeders en zusters terugbrengen naar huis. Lechajiem. Naar het leven. Naar liefde. Naar licht. Gebed, berouw en rechtvaardigheid kunnen het noodlot keren. Laten we dat samen doen. Vandaag. Dag 613.

Rabbijn-mr.-drs.-R.-Evers_avatar-90x90 (1)

De auteur

Rabbijn mr. drs. R. Evers

Rabbijn R. Evers was opperrabbijn in Dusseldorf. Hij maakte in de zomer van 2021 met zijn vrouw alija naar Israël. 

Doneren
Abonneren
Agenda