Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Boekrecensies

Terug naar overzicht

Boekrecensie: Het land achter de zee

Door Teus den Otter - 

29 mei 2024

2021 CVI website (17)

Het land achter de zee vertelt de geschiedenis van de Joodse migratie naar Palestina in literaire vorm. Het is een verhaal van de migratie en detentie van Sjoa-overlevenden vlak na de Tweede Wereldoorlog. In overvolle schepen vertrokken tienduizenden Joden naar Palestina, destijds nog Brits mandaatgebied. Bestempeld als illegale migranten werden velen vlak voor de Palestijnse kust onderschept door Britse oorlogsschepen. De migratie strandde in detentiekampen op het eiland Cyprus. Over die geschiedenis was wel iets bekend, maar er ontbrak een belangrijk onderdeel: ooggetuigenverslagen. Hoe was het voor deze Joden om na de oorlog weer (of alsnog) jarenlang achter prikkeldraad te worden opgesloten?

Wie was Emil Pimentel (1923-1988)

De Amsterdammer Emil Pimentel (1923-1988) zat als twintiger twee jaar gevangen op Cyprus. Waarom hij uit Europa vertrok, hoe zijn schip werd onderschept en wat hij in het kamp doorstond, legde hij vast in – nooit gepubliceerde – dagboeken, gedichten en korte verhalen. Emil was een schrijver zonder publiek, die in de Sjoa veel kwijtraakte en in de literatuur vergeefs probeerde een thuis te vinden.

Zijn archief, dat door de familie enkele jaren geleden naar Nederland is gebracht, bleek het ontbrekende puzzelstuk te vormen. Het stelde de auteurs Frans Blom en Vivian Beekman in staat de geschiedenis van de migratie en de interneringskampen van binnenuit te reconstrueren.

Conclusie

Het land achter de zee is een aanwinst voor de lezers en onderzoekers die meer willen weten over de lotgevallen van de overlevenden van de Holocaust in Europa. Na hun bevrijding uit de gruwelijke concentratiekampen door de geallieerden en de soldaten van het toenmalige Sovjetleger, stapten vele Joden vol goede moed in schepen op weg naar Palestina, het Beloofde Land, waar zij zich veilig konden voelen en wilden meewerken aan de opbouw van hun land, dat in 1948 werd uitgeroepen tot de Staat Israël.

Helaas, door interventie van de toenmalige Britse regering die over Palestina het bewind voerde, kwamen de overlevenden terecht in kampen op Cyprus, in afwachting van verdere politieke besluiten, die zeer lang duurden. Het moet voor deze grote groep overlevenden opnieuw een traumatische ervaring zijn geweest om opgesloten te worden in kampen, zonder te weten wat er ging gebeuren.

Het land achter de zee laat ons zien hoeveel onrecht en angst deze Holocaustoverlevers is aangedaan door toedoen van grillige politieke besluiten. Dat de Joden Cyprus uiteindelijk mochten verlaten om hun reis naar Palestina voort te zetten, en hun levens verder op te bouwen in het Heilige Land, is de gelukkige en dankbare afloop van dit drama.

Boek

Het land achter de zee is een uitgave van Uitgeverij Singel/Querido. De prijs van de paperback is € 24,99.

teus den otter

De auteur

Teus den Otter

Teus den Otter is initiatiefnemer van EJG Educatie Joods Gouda en verzorgt in samenwerking met Christenen voor Israël de excursies Stolpersteine door Joods Gouda.

Doneren
Abonneren
Agenda