Sluiten

Zoeken.

Artikelen

Activiteiten

Kennisbank

Podcasts

Projecten

Publicaties

Videos

Overig

Actueel

Israël in oorlog

Terug naar overzicht

Nederland komt met nieuwe maatregelen tegen Israël

Door Christenen voor Israël - 

29 juli 2025

Ben Gvir en Smotrich

Nederland legt de Israëlische ministers Ben-Gvir (L) en Smotrich (R) sancties op. | Foto: Yonatan Sindel/Flash90

Maandag besloot het demissionaire kabinet om nieuwe maatregelen te nemen tegen Israël.

De nieuwe maatregelen

Allereerst komt het kabinet met sancties tegen de Israëlische minister van Financiën, Bezalel Smotrich, en de minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir. Zij zijn niet meer welkom in Nederland en worden bestempeld als persona non grata. Minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat deze sancties zijn opgelegd “omdat de ministers herhaaldelijk geweld door kolonisten hebben aangewakkerd tegen de Palestijnse bevolking, zij voortdurend de uitbreiding van illegale nederzettingen bepleiten en oproepen tot etnische zuivering in de Gazastrook”.

Ten tweede wordt de export van wapens naar Israël beperkt doordat enkele vergunningen zijn aangepast en worden “algemene vergunningen voor export met Israël als mogelijke eindbestemming” ingetrokken.

Daarnaast schrijft Veldkamp in zijn brief dat de Israëlische ambassadeur wordt ontboden om Israël te informeren over de maatregelen die het kabinet heeft genomen en om tegenover hem te benadrukken dat Israël volgens Nederland een andere koers moet inslaan.

Met deze maatregelen wil het kabinet Israël onder druk zetten om meer humanitaire hulp toe te laten in de Gazastrook. Volgens het kabinet doet Israël onvoldoende om de Gazanen te voorzien van voedsel, water en medische hulp.

Verschillende reacties

De nieuwe maatregelen van het kabinet riepen verschillende reacties op. Zo schreef Diederik van Dijk, SGP-Kamerlid, op X dat “Israël steun verdient, geen sancties, in de strijd tegen kwaadaardige, duistere machten die haar bestaan blijven bedreigen”. Geert Wilders, fractievoorzitter van de PVV, stelde dat de “VVD, BBB en NSC de Joodse slachtoffers van de massamoord van 7 oktober 2023 recht in het gezicht spugen met deze steunbetuiging aan de beesten van Hamas als ze het kabinet steunen. Sancties en haat tegen Israël komt de mensen in Gaza niet ten goede maar is precies wat Hamas wil”.

Tweede Kamerlid van de GroenLinks-PvdA, Kati Piri, schreef juist op X: “De feiten liegen niet. Israël is al maanden bezig met uithongeren, vernietigen en verdrijven van Palestijnen in Gaza. Dat kabinet zo lang heeft gewacht met sancties is beschamend. Niet het eigen moreel kompas, maar druk vanuit de samenleving dwong tot handelen”.

De maatregelen hebben in Israël tot verontwaardiging gezorgd. Ben-Gvir zei dat “op een plek waar terrorisme wordt getolereerd en terroristen welkom zijn, is een Joodse minister uit Israël niet welkom. Terroristen zijn vrij en Joden worden geboycot”. Smotrich beschuldigde de Nederlandse regering ervan “te zijn gezwicht voor de leugens van de radicale islam”.

Daarnaast schreef de Israëlische president Isaac Herzog op X na een telefoongesprek met premier Schoof dat “het een enorme vergissing zou zijn als de EU dergelijke stappen zou nemen, zeker gezien de voortdurende en opgevoerde humanitaire inspanningen van Israël”.


Favicon CVI

De auteur

Christenen voor Israël

Doneren
Abonneren
Agenda