40-dagenoverdenking 19 maart • Dieper kan het niet
Door Ds. Henk Poot -
19 maart 2026
Lezen: Lukas 23:44-46
Lukas 23:44-46
44 En het was ongeveer het zesde uur en er kwam duisternis over heel de aarde tot het negende uur toe.
45 En de zon werd verduisterd en het voorhangsel van de tempel scheurde middendoor.
46 En Jezus riep met luide stem en zei: Vader, in Uw handen beveel Ik Mijn geest. En toen Hij dat gezegd had, gaf Hij de geest.
Overdenking
Jezus had tegen de menigte die op Hem af kwam in Gethsemané gezegd: Dit is jullie uur en de macht van de duisternis. En het was werkelijk in alle opzichten donker geworden. Want ga maar na: Judas was weggegaan en had Hem verraden en verkocht. Petrus had met alle stelligheid beweerd dat hij niets met Jezus te maken had. De discipelen die hadden geslapen in de tuin waren verdwenen. Ze hadden Hem verhoord en overgeleverd aan Pilatus. De schare die altijd op zijn hand was geweest - waren de overpriesters niet bang geweest om ook maar een hand naar Jezus uit te strekken? De schare riep nu ook ‘kruisig Hem’, tot drie keer toe. Pilatus liet Hem kruisigen en de vrouwen en bekenden stonden van verre. De zon verduisterde en de voorhang voor het Heilige in de tempel scheurde. Jezus gaf de geest. Het is voorbij. Niemand is er over.
Lukas begon zo mooi met zijn evangelie. Hij had verteld over Gabriël en dat Jezus koning over Israël was. De engelen hadden bij de geboorte God geprezen om de vrede die zou komen. Zacharias had gezongen over Israëls bevrijding nu de Messias gekomen was. En Simeon had Jezus in zijn armen genomen en God geloofd om de vertroosting van Israël en de oude Hanna had gesproken over de verlossing van Jeruzalem. God zelf had bij de doop Jezus aangewezen als Zijn Geliefde Zoon nadat Johannes zijn komst had voorbereid.
En nu halen ze zijn ontzielde en gekwelde lichaam van het kruis. De mensen die getuigen waren van zijn dood, zijn afgedropen. Het wordt stil bij het graf, steen ervoor. Dan wekt de Vader Zijn Zoon op. Gods beloften zijn niet met Jezus’ dood verdwenen. God is de Enige Die is overgebleven en Hij gaat door!
Om over na te denken: Als je dit zo leest, wat is dan je eerste reactie?
Meer overdenkingen lezen of luisteren? Klik hier om naar het overzicht te gaan.
Elke dag een melding krijgen via WhatsApp? Abonneer u op ons speciale 40-dagen kanaal! Klik hier.