40-dagenoverdenking 18 februari • De Knecht van de Heere
Door Karel van der Plas -
18 februari 2026
Lezen: Jesaja 42:1-4
Jesaja 42:1-4
1 Zie, Mijn Knecht, Die Ik ondersteun,
Mijn Uitverkorene, in Wie Mijn ziel een welbehagen heeft;
Ik heb Mijn Geest op Hem gelegd.
Hij zal tot de heidenvolken het recht doen uitgaan.
2 Hij zal niet schreeuwen, Hij zal Zijn stem niet verheffen,
Hij zal Zijn stem op straat niet laten horen.
3 Het geknakte riet zal Hij niet verbreken,
de uitdovende vlaspit zal Hij niet uitblussen;
naar waarheid zal Hij het recht doen uitgaan.
4 Hij zal niet uitdoven,
Hij zal niet geknakt worden,
totdat Hij het recht op aarde zal hebben gevestigd.
De kustlanden zullen uitzien naar Zijn onderricht.
Overdenking
Richting Pasen lezen we vaak Jesaja 53. Daar klinken die bekende woorden dat de Knecht des Heeren om onze overtredingen is verwond en dat de straf die ons vrede geeft op Hem was. Jesaja 42, zoals we net lazen, spreekt ook over die Knecht. Voor ons is duidelijk wie deze Knecht des Heeren is: Jezus Christus. Hij is gekomen op deze aarde en stierf voor onze zonde aan het kruis op Golgotha.
Maar als we de hoofdstukken daaromheen ook lezen, dan ontdekken we dat (ook) Israël de Knecht des Heeren wordt genoemd. In hoofdstuk 41 zegt God: ‘Maar u, Israël, Mijn dienaar.’ En God gaat verder: ‘…u, Jakob, die Ik heb verkozen, het nageslacht van Abraham, die Mij liefhad’ (v8). Ook Jesaja 43 begint met het aanspreken van Israël (v1) om dan vervolgens tegen hén te zeggen dat zij Gods Knecht zijn (v10-12). En in hoofdstuk 49 staat eenvoudig, maar duidelijk: ‘U bent Mijn Knecht, Israël’ (v3).
En toch – terwijl de Knecht heel vaak Israël blijkt te zijn, wordt over de Knecht ook vaak gesproken als één persoon; Hij luistert elke morgen naar de stem van God (Jes. 50:4) en, zoals we net in hoofdstuk 42 lazen, heeft God op Hem Zijn Geest gelegd (v1). Sterker nog, deze ene persoon draagt wat Hij zelf niet veroorzaakte (Jes. 53:6). En uiteindelijk blijkt dit lijden verzoenend, herstellend, levenschenkend. Hier dringt zich haast onvermijdelijk toch (ook) Jezus op.
De prangende vraag is natuurlijk: wie is nu precies die Knecht des Heeren? Is het Israël of is het Jezus? Is de Knecht een collectief, of een individu? We denken de komende dagen mét Jesaja na over de Knecht des Heeren en ontdekken wat dit betekent voor Jezus én voor Israël.
Om over na te denken: Aan wie moet jij denken bij de Knecht des Heeren?
Meer overdenkingen lezen of luisteren? Klik hier om naar het overzicht te gaan.
Elke dag een melding krijgen via WhatsApp? Abonneer u op ons speciale 40-dagen kanaal! Klik hier.